دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

اختلال خواب با موبایل

چرا موبایل موجب اختلال خواب می شود؟

اختلال خواب با موبایل اما دلیل این اختلال خواب چیست؟ به نوعی می توان چند عامل را به عنوان دلیل بی خوابی و بروز اختلال در خواب در اثر استفاده از گوشی تلفن قبل از خواب در نظر گرفت. اولین مورد، یک دلیل کاملا علمی و حائز اهمیت است. نور آبی گوشی که از نمایشگر دستگاه ساطع می شود یک فاکتور بسیار مهم در به تعویق انداختن خواب افراد است. این نور در واقع یک نور با طول موج پایین است که در طول روز نیز از خورشید ساطع می شود. دقیقا همان نوری که موجب حس بیداری در فرد آن هم در طول روز می شود.

در نتیجه زمانی که چشم به این نور خیره شده و با آن سازگار می شود، مغز این طور پردازش می کند که هنوز روز است و زمان خواب فرا نرسیده است. در نهایت با سرکوب هورمون های موثر در خواب رفتن فرد، پروسه خواب را به تعویق انداخته و فرد بد خواب می شود. از طرفی معمولا کاربران هنگام کار با گوشی قبل از خواب، مشغول گردش در پلتفرم های اجتماعی یا وب گردی هستند یا پیام های خود را چک می کنند. تمام این موارد می توانند فعالیت فکری را افزایش داده که نتیجه آن ها بدخوابی و اختلال در پروسه خواب افراد خواهد بود.

عوارض استفاده از گوشی قبل از خواب

مهم ترین عارضه کار با گوشی قبل از خواب همین اختلال خواب و بدخوابی است. اما بر اساس تحقیقات صورت گرفته استفاده از موبایل قبل از خواب می تواند عوارض جانبی دیگری نیز به دنبال داشته باشد که بسیاری از آن ها در دراز مدت و به دنبال ادامه دار بودن این عادت بروز می کنند. مهم ترین عارضه دراز مدت کار با موبایل پیش از خواب، آسیب به چشم ها و ضعیف شدن آن ها است. همان نور آبی که پیش از این آن را عامل مختل کننده خواب معرفی کردیم، می تواند به شبکیه چشم نیز آسیب رسانده و موجب ضعیف شدن بینایی شود.

بخوانید  مشکل رایج اندروید در گوشی الجی

خشکی و سوزش چشم در طول روز و تاری دید از جمله این عوارض است. شانس ابتلا به سرطان در دراز مدت به دلیل سرکوب و کاهش تولید ملاتونین، افزایش ریسک ابتلا به افسردگی خصوصا به دلیل کم خوابی و کسلی روزانه، افزایش وزن به دلیل افزایش تولید هورمون گرسنگی در اثر اختلالات خواب، بروز اختلال در فعالیت های مغزی و کاهش تمرکز و افزایش استرس و … از مهم ترین و شایع ترین عوارض استفاده از گوشی تلفن قبل از خواب است.

توصیه هایی جهت استفاده صحیح از موبایل قبل از خواب

حال که به عوارض و تاثیرات نامطلوب استفاده از گوشی تلفن قبل از خواب پی بردیم، بهتر است یک سری توصیه های علمی را برای رفع این مشکلات و استفاده اصولی تر از گوشی های هوشمند نیز بررسی کنیم. اولین چیزی که باید در این خصوص رعایت کنید این است که حداقل به مدت نیم ساعت قبل از خواب هر گونه وسیله الکترونیکی اعم از لپ تاپ یا موبایل را از خود دور کرده و آن ها را خاموش کنید. به هیچ عنوان با موبایل وارد تختخواب نشوید. حتی بهتر است به دلیل تاثیری که امواج رادیویی موبایل دارد، گوشی را قبل از خواب روی حالت پرواز قرار دهید.

در طول ساعات قبل از خواب در شب نیز بهتر است حین استفاده از گوشی از عینک های بلوکات که مسدود کننده این نور آبی گوشی هستند استفاده نمایید. موبایل را در زمانی که خواب هستید در کنار خود به شارژ وصل نکنید. در نهایت این که بهتر است فاصله موبایل هنگام خواب از شما زیاد باشد و هرگز آن را زیر بالشت و نزدیک سرتان قرار ندهید. اصول کار کردن با گوشی در تاریکی را دنبال کنید تا هم از مزیت های این دستگاه های مبتنی بر فناوری بهره ببرید و هم از مضرات این دستگاه ها در امان بمانید.

بخوانید  آی سی تغذیه موبایل

چرا استفاده از موبایل قبل از خواب اشتباه است؟

بر اساس داده های علمی مغز انسان برای این که به حالت خواب برود به 20 دقیقه زمان نیاز دارد. اما این در حالت عادی صورت می گیرد. زمانی که کاربران گوشی های همراه در بازه زمانی مشخصی قبل از خواب از گوشی همراه خود استفاده می کنند، این پروسه خواب رفتن آن ها از حالت معمول طولانی تر خواهد شد. جالب این است که از دید بسیاری از کاربران انجام این کار یعنی استفاده از گوشی تلفن قبل از خواب، برای تسریع در به خواب رفتن آن ها است.

اما دقیقا بر عکس این حالت اتفاق می افتد و کار با گوشی قبل از خواب می تواند این بازه زمانی را طولانی تر کند. علاوه بر این معمولا اختلالات خواب، پریشانی و بد خوابی نیز به دنبال استفاده از گوشی قبل خواب در فرد ایجاد می شود. این علائم به تدریج و به مرور زمان بیشتر می شود تا جایی که حتی بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند معمولا تا دیروقت بیدار هستند و نمی توانند بخوابند. در ادامه در طول روز یا دیر از خواب بیدار می شوند یا این که بسیار کسل و بی حوصله هستند. خستگی در روز، بد خلقی، سردرد و … از دیگر عوارض کار با گوشی پیش از خواب است.

هنگ کردن گوشی های اندرویدی

0/5 (0 نقد و بررسی)